Grow Seed | |
Silent Seeds | |
Barney's Farm | |
Royal Queen Seeds | |
Fast Buds | |
Anesia Seeds |
Pokaż wszystki
Nasiona marihuany — Marihuana na bezsenność
Bezsenność to jedno z najczęściej występujących zaburzeń snu – badania wskazują, że niemal połowa światowej populacji cierpi na zaburzenia związane z trudnościami ze snem. Bezsenność może wynikać z wielu przyczyn, a do najczęstszych zalicza się stres, choroby o podłożu psychicznym, tj. nerwica, czy depresja. Okazuje się, że przypadłość ta może objawiać się w różny sposób. Niektórzy pacjenci mają trudności z zasypianiem, inni budzą się w nocy, a kolejni odczuwają wzmożoną senność w ciągu dnia. W leczeniu zaleca się przede wszystkim zmianę trybu życia, leczenie farmakologiczne, a wysoką skutecznością wyróżniają się metody alternatywne. Co na temat działania marihuany mówią badania naukowe?
Marihuana na bezsenność – jak pomaga?
Zastanawiasz się, w jaki sposób działa marihuana na bezsenność? W dotychczas przeprowadzonych badaniach wskazano na kilka mechanizmów działania. Kannabinoidy będące składnikiem konopi wpływają na organizm przeciwbólowo, co z kolei może przyczyniać się do poprawy jakości snu. Warto zwrócić uwagę na działanie uspokajające i wyciszające. Kannabinoidy wchodzą w interakcję z receptorami układu endokannabinoidowego, a skutkiem tego jest zwiększona produkcja adenozyny, czyli organicznego związku chemicznego, który ułatwia zasypianie i działa hamująco na pobudzenie mózgu i aktywność układu nerwowego. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku CBD niewielka dawka może prowadzić do uczucia pobudzenia, a wyższa ilość obniża ciśnienie krwi i ułatwia zasypianie. Dlatego tak ważny jest wybór dawki odpowiedniej do efektu, jaki pacjent chce uzyskać. Efekt odprężenia pojawia się m.in. po Bubba Hash, czy CBS Star.
Medyczna marihuana na bezsenność – co mówią badania naukowe?
Udowodniono, że kannabinoidy stosowane wspomagająco u osób zmagających się z bezsennością, wpływają korzystnie na jakość snu i efektywność wypoczynku. Co więcej, wykazano, że kannabinoidy charakteryzują się wyższym poziomem bezpieczeństwa w porównaniu z wieloma innymi środkami farmakologicznymi! Dodatkowo marihuana stosowana jako lek na bezsenność pozwoliła zmniejszyć ilość przyjmowanych leków przyjmowanych na receptę, w tym opioidów.
Jednocześnie warto mieć świadomość, że reakcja każdego organizmu będzie inna. Uzależnione jest to przede wszystkim od rodzaju i ilości zastosowanej substancji, a także od indywidualnych uwarunkowań. Wśród działań niepożądanych po spożyciu marihuany w celach medycznych, wymienia się m.in. senność, osłabienie, dezorientację, czy suchość w jamie ustnej.
Jak działa medyczna marihuana na bezsenność? Kannabinoidy zawarte w konopiach wpływają na funkcjonowanie układu endokannabinoidowego w organizmie, który z kolei odgrywa istotną rolę w procesie regulacji i stabilizacji snu. Dotychczas przeprowadzone badania wskazują, że stosowanie medycznej marihuany wpływa na poprawę jakości snu i łagodzi objawy zaburzenia snu, a dokładnie fazy REM (odpoczynku głębokiego). Pacjenci uczestniczący w badaniach zauważyli, że zmniejszył się ich poziom lęku, co ułatwiało im zasypianie. Wykazano, że marihuana wpływa na neuroprzekaźniki odpowiadające za sygnalizowanie senności i blokujące pobudzenie. Co ciekawe, w niektórych analizach wskazano, że THC wpływa na redukcję częstotliwości i intensywności koszmarów sennych!
Medyczna marihuana na bezsenność okazuje się także wsparciem dla pacjentów mających trudności ze snem, jako skutek obecności innych chorób. Liczne wyniki badań potwierdzają, że konopie mogą być wykorzystywane wspomagająco w terapii m.in. dolegliwości z towarzyszącym chronicznym bólem, zaburzeń lękowych, depresji i PTSD.
Nie ulega wątpliwości, że wyniki badań dotyczących możliwości wykorzystania marihuany na bezsenność są obiecujące. Należy jednak mieć świadomość, że medyczna marihuana obejmuje szeroką kategorię produktów, a przed wyborem konkretnego, należy dokładnie zapoznać się z jego działaniem. Wpływ marihuany na bezsenność uzależniony jest od indywidualnych cech organizmu, a także od szczepu rośliny. Istotny jest skład, a dokładnie stosunek THC do pozostałych związków, czyli kannabinoidów i terpenów. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że długotrwałe stosowanie marihuany może przynieść odwrotny skutek i powodować nasilenie problemów, których pacjent chciał się pozbyć, czyli trudności z zasypianiem, czy skrócenia czasu trwania snu głębokiego.
Źródła:
- Vigil, J. M., Stith, S. S., Diviant, J. P., Brockelman, F., Keeling, K., & Hall, B. Effectiveness of Raw, Natural Medical Cannabis Flower for Treating Insomnia under Naturalistic Conditions. Medicines (Basel, Switzerland), 5(3), 75, 2018. Dostęp: https://doi.org/10.3390/medicines5030075
- Ochmańska K., Pietrosiuk A. Znaczenie kannabinoidów we współczesnym lecznictwie. Lek w Polsce, 32 (379), 2022.
Polecamy nasze najlepsze produkty:
Oraz naszych najlepszych producentów: