do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Marihuana medyczna wprowadzona do aptek!

Konopia jako środek leczniczy w Polsce

Na takie rozwiązanie czekało już kilkaset tysięcy naprawdę potrzebujących pacjentów w Polsce. Dzięki spółce Spectrum Cannabis oraz kanadyjskiej grupie Canopy Growth Corp. (globalny lider w branży medycznych konopi), będziemy mogli dostać środek medyczny w postaci marihuany – będzie on importowany prosto do aptek w Polsce. W sprzedaży dostępny będzie jeden rodzaj surowca, mianowicie susz Spectrum Cannabis o zawartości 19 % THC oraz 1 % zawartości CBD.

THC jest składnikiem, który odpowiada za działanie psychoaktywne w konopiach. Marihuana medyczna właśnie przez ten składnik tak długo nie zostawała sprowadzana do Polski i znalazła się na liście narkotyków. Nadal z trudem dociera się do świadomości wielu pacjentów, że konopia jest rośliną niezwykle cenioną oraz przydatną w leczeniu niektórych dolegliwości. Jest ona również doskonałym remedium na ból oraz choroby takie, jak:

- migrena,
- powypadkowy ból neuropatyczny,
- stwardnienie rozsiane,
- padaczka lekkooporna,
- epilepsja,
- ból nowotworowy,
- jaskra,
- Parkinson,
- Alzheimer,
- anoreksja,
- AIDS,
- zespół Tourette’a,
- reumatyzm.

Konopia lecznicza jest świetnym środkiem na uśmierzenie bólu, przynosząc efekt ulgi i odprężenia. THC bardzo często pomaga również zredukować (lub całkowicie odstawić) inwazyjne leki opioidowe, a także zniwelować nudności czy poprawić apetyt zwłaszcza tym pacjentom, którzy przebywają chemio lub radioterapię.

 

Marihuana medyczna dostępna w polskich aptekach

Jak do tej pory pacjenci próbowali na własną rękę pozyskiwać THC z nielegalnych źródeł. Ci mniej odważni decydowali się na zakup środków z domieszką CBD – jednak składnik ten bez połączenia z THC nie miał szans przyniesienia spodziewanych rezultatów. Całe szczęście, 17 grudnia 2018 roku w Polsce oficjalnie wprowadzono marihuanę leczniczą do sprzedaży kilku aptek.

Co można kupić i kiedy będzie można zrealizować swoją receptę w aptece? Otóż, będzie to wspomniany susz z kwiatów konopi. Pacjent może marihuanę zapalić albo w formie papierosa, albo wdychać wraz z parą wodną. Oczywiście do drugiej metody pacjenci potrzebować będą również specjalistycznego waporyzatora (przenośnego bądź stacjonarnego). Na razie nie jest przewidywana żadna inna forma sprzedaży marihuany medycznej.

 

Brak wiedzy wśród lekarzy?

Nowe prawo dopuszcza przetwarzanie konopi leczniczej w celach medycznych na oleisty ekstrakt, czopki bądź nalewki. Właśnie to byłoby dla wielu pacjentów najrozsądniejszym rozwiązaniem. Jak na razie legalnie jednak przygotować taki lek mogą jedynie… farmaceuci. Niestety, na tę chwilę nie ma dodatkowych regulacji w tym temacie, więc trzeba będzie zadowolić się suszem z apteki.

Receptę na marihuanę medyczną ma wypisać każdy lekarz, jednak tutaj pojawia się ogromny problem, mianowicie… brak wiedzy. Zaledwie kilku specjalistów w całej Polsce praktykowało bowiem użytkowanie marihuany do celów leczniczych. Polskim lekarzom brakuje zarówno doświadczenia, jak i wiedzy w tym zakresie – m.in. dlatego też oferta jest na razie nieco „okrojona”. Ministerstwo Zdrowia nie proponuje żadnych szkoleń dotyczących konopi leczniczych – a więc polscy pacjenci na pewno będą musieli poczekać jeszcze kilka lat, zanim wiedza o stosowaniu marihuany rozpowszechni się w środowisku lekarskim na dobre.

 

 

Konopia lecznicza – gdzie i za ile?

Według szacunków, jeden gram marihuany medycznej w postaci suszu o nazwie Spectrum Cannabis będzie kosztował ok. 65 zł. Na razie będzie można ją dostać wyłącznie w trzech aptekach sieci „Prima” – w Poznaniu, Koninie oraz we Wrocławiu przy ul. Budziszyńskiej 107 ( godziny otwarcia – 7:30-20:00, sobota 8:00-16:00).

 


 Przeczytaj także:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl