
Zjawisko, które zyskuje popularność – waporyzacja
Zjawisko waporyzacji jest od lat doskonale znane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i wielu zachodnich krajach Europy (m.in. w Holandii i Hiszpanii), gdzie ma ogromne rzesze entuzjastów. W Polsce ten trend dopiero się rozwija, ale szybko zyskuje na popularności. Tzw. wapowanie lub waporyzowanie okazuje się bowiem zdrowszą alternatywą dla palenia i jest szczególnie polecane dla osób, które chcą korzystać z dobroczynnego działania suszu konopnego CBD.
Czym jest waporyzacja?
Chcąc wyjaśnić, co to jest wapowanie, najlepiej powiedzieć, że jest to rodzaj inhalacji. Polega ona wdychaniu pary z substancjami aktywnymi z ziół, które są uwalniane w procesie ich podgrzewania.
Czy waporyzacja jest zdrowa?
Susz ziołowy jest podgrzewany do stosunkowo niewielkiej temperatury około 150-200 stopni Celsjusza i nie ma bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła. Dzięki temu nie dochodzi do jego spalania, a więc także wydzielania się toksycznych substancji chemicznych, jakie zwykle znajdują się w dymie. Taka bezdymna inhalacja jest więc uznawana za bezpieczniejszą dla organizmu i nie powoduje podrażnienia dróg oddechowych.
Działanie waporyzatora
Do waporyzacji niezbędny jest tzw. waporyzator, czyli specjalne urządzenie, w którym można podgrzewać suszone zioła. Jest ono dostępne dzisiaj w wielu wariantach do wyboru. Można się bowiem zdecydować na sprzęt stacjonarny lub przenośny, a także o różnej wielkości i kształcie obudowy. Większość modeli składa się jednak z podobnych elementów, czyli:
-
ustnika,
-
akumulatora,
-
grzałki,
-
filtrów,
-
komory grzewczej.
Działanie waporyzatora jest dość proste. Najpierw należy w jego komorze umieścić susz, a następnie ustawić pożądaną temperaturę podgrzewania za pomocą regulatora znajdującego się na obudowie. Potem wystarczy uruchomić urządzenie, by w kilka chwil grzałka zaczęła podgrzewać zioło i generować parę z zawartością substancji aktywnych, którą należy wdychać przez ustnik.
Kiedy najczęściej stosuje się waporyzację?
Z założenia waporyzacja służy do inhalacji suszonych ziół, a dokładnie ich liści lub kwiatostanów. Najczęściej za pomocą waporyzatorów podgrzewany jest susz konopny CBD, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów na dostarczenie do organizmu składników aktywnych zawartych w tej roślinie. Wszystko dlatego, że podgrzewanie suszu generuje o wiele więcej takich substancji niż jego tradycyjne palenie i jak już to wyjaśniliśmy wyżej, nie generuje toksycznego dymu.
Jak się okazuje, w ten sam sposób można czerpać cenne właściwości z innych roślin. Właśnie dlatego wiele osób, zamiast sporządzać napary z popularnych ziół, decyduje się je waporyzować. Najczęściej wybierane są m.in.:
-
kozłek lekarski i melisa – mają one działanie uspokajające i pomagają w zasypianiu,
-
dziurawiec – jest on tradycyjnie stosowany przy stanach obniżonego nastroju,
-
tymianek – wdychanie jego oparów łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych,
-
trawa cytrynowa – jej olejki eteryczne działają odkażająco oraz rozluźniająco, dlatego pomagają m.in. przy bólach migrenowych i menstruacyjnych.
Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: czy waporyzacja jest szkodliwa? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak jakość używanego sprzętu oraz rodzaju ziół. Badania sugerują, że waporyzacja jest znacznie mniej szkodliwa niż palenie, jednak nie jest całkowicie wolna od ryzyka. Regularne korzystanie z waporyzatorów może wpłynąć na kondycję płuc. Dlatego warto być świadomym zarówno korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń.
Czy waporyzacja ziół jest zdrowa? Generalnie, zioła stosowane w waporyzacji, takie jak eukaliptus czy mięta, mogą oferować korzyści zdrowotne: łagodzenie objawów przeziębienia czy alergii. Jednak skutki zdrowotne będą różnić się w zależności od rodzaju ziół. Z tego powodu warto dokładnie zrozumieć, na czym polega wapowanie, co dane zioło wnosi i jakie może mieć potencjalne skutki uboczne.
Waporyzacja, a nasiona marihuany
Należy pamiętać, że nasiona marihuany, ani nasiona medycznej marihuany nie nadają się do waporyzacji. Odpowiednie są do tego wyłącznie wysuszone kwiatostany z wyrośniętej już rośliny. Niestety, o ile sprzedaż nasion różnych odmian marihuany jest w Polsce legalna, o tyle wykorzystywanie ich do uprawy konopi już nie. Ziarenka należy zatem wykorzystywać w inny sposób np. do celów spożywczych lub kolekcjonerskich. Można natomiast kupić bez łamania prawa susz CBD, ekstrakty CBD lub kosmetyki CBD.
Poradnik od Growseed
Jeśli zainteresowała Cię waporyzacja, najlepsze waporyzatory do suszu z konopi znajdziesz w sklepie Growseed. Wśród nich są zarówno wygodne modele stacjonarne, jak i poręczne urządzenia przenośne. Koniecznie zajrzyj również do naszego poradnika, z którego dowiesz się więcej nie tylko o waporyzowaniu, ale także o najciekawszych rodzajach nasion i odmianach nasion marihuany dla początkujących.
Najpopularniejsi producenci nasion marihuany, na których warto zwrócić uwagę w naszym sklepie to: