do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Na czym polega vaporyzacja? Odpowiadamy!

Termin vaporyzacja powinien być znany każdemu, kto interesuje się terapią ziołową, szczególnie z wykorzystaniem konopi siewnych CBD. Jest to bowiem uznawana za jedną z najbezpieczniejszych i efektywnych metod uwalniania substancji aktywnych z suszu ziołowego oraz przyjmowania ich do organizmu. Sprawdź, czym jest vaporyzacja i jakie ma zalety oraz jak działa vaporyzator. 

 

Zjawisko, które zyskuje popularność

Zjawisko vaporyzacji jest od lat doskonale znane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i wielu zachodnich krajach Europy (m.in. w Holandii i Hiszpanii), gdzie ma ogromne rzesze entuzjastów. W Polsce ten trend dopiero się rozwija, ale szybko zyskuje na popularności. Tzw. wapowanie lub vaporyzowanie okazuje się bowiem zdrowszą alternatywą dla palenia i jest szczególnie polecane dla osób, które chcą korzystać z dobroczynnego działania suszu konopnego CBD. 

Czym jest vaporyzacja?

Chcąc wyjaśnić, czym jest vaporyzacja, najlepiej powiedzieć, że jest to rodzaj inhalacji. Polega ona wdychaniu pary z substancjami aktywnymi z ziół, które są uwalniane w procesie ich podgrzewania. 

Susz ziołowy jest podgrzewany do stosunkowo niewielkiej temperatury około 150-200 stopni Celsjusza i nie ma bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła. Dzięki temu nie dochodzi do jego spalania, a więc także wydzielania się toksycznych substancji chemicznych, jakie zwykle znajdują się w dymie. Taka bezdymna inhalacja jest więc uznawana za bezpieczniejszą dla organizmu i nie powoduje podrażnienia dróg oddechowych. 

Działanie vaporyzatora

Do vaporyzacji niezbędny jest tzw. vaporyzator, czyli specjalne urządzenie, w którym można podgrzewać suszone zioła. Jest ono dostępne dzisiaj w wielu wariantach do wyboru. Można się bowiem zdecydować na sprzęt stacjonarny lub przenośny, a także o różnej wielkości i kształcie obudowy. Większość modeli składa się jednak z podobnych elementów, czyli:

  • ustnika,

  • akumulatora,

  • grzałki,

  • filtrów,

  • komory grzewczej.

Działanie vaporyzatora jest dość proste. Najpierw należy w jego komorze umieścić susz, a następnie ustawić pożądaną temperaturę podgrzewania za pomocą regulatora znajdującego się na obudowie. Potem wystarczy uruchomić urządzenie, by w kilka chwil grzałka zaczęła podgrzewać zioło i generować parę z zawartością substancji aktywnych, którą należy wdychać przez ustnik. 

vaporyzacja-nasion

Kiedy najczęściej stosuje się vaporyzację?

Z założenia vaporyzacja służy do inhalacji suszonych ziół, a dokładnie ich liści lub kwiatostanów. Najczęściej za pomocą vaporyzatorów podgrzewany jest susz konopny CBD, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów na dostarczenie do organizmu składników aktywnych zawartych w tej roślinie. Wszystko dlatego, że podgrzewanie suszu generuje o wiele więcej takich substancji niż jego tradycyjne palenie i jak już to wyjaśniliśmy wyżej, nie generuje toksycznego dymu. 

Jak się okazuje, w ten sam sposób można czerpać cenne właściwości z innych roślin. Właśnie dlatego wiele osób, zamiast sporządzać napary z popularnych ziół, decyduje się je vaporyzować. Najczęściej wybierane są m.in.:

  • kozłek lekarski i melisa – mają one działanie uspokajające i pomagają w zasypianiu,

  • dziurawiec – jest on tradycyjnie stosowany przy stanach obniżonego nastroju,

  • tymianek – wdychanie jego oparów łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych,

  • trawa cytrynowa – jej olejki eteryczne działają odkażająco oraz rozluźniająco, dlatego pomagają m.in. przy bólach migrenowych i menstruacyjnych.

Vaporyzacja a nasiona marihuany

Należy pamiętać, że nasiona marihuany nie nadają się do vaporyzacji. Odpowiednie są do tego wyłącznie wysuszone kwiatostany z wyrośniętej już rośliny. Niestety o ile sprzedaż nasion konopi indyjskich jest w Polsce legalna, o tyle wykorzystywanie ich do uprawy marihuany już nie. Ziarenka należy zatem wykorzystywać w inny sposób np. do celów spożywczych lub kolekcjonerskich. Można natomiast kupić bez łamania prawa susz CBD z konopi siewnej, który jest doskonałym produktem do vaporyzowania. 

Poradnik od Growseed

Jeśli zainteresowała Cię vaporyzacja, najlepsze vaporyzatory do suszu z konopi znajdziesz w sklepie Growseed. Wśród nich są zarówno wygodne modele stacjonarne, jak i poręczne urządzenia przenośne. Koniecznie zajrzyj również do naszego poradnika, z którego dowiesz się więcej nie tylko o vaporyzowaniu, ale także o najciekawszych rodzajach nasion i odmianach roślin z rodziny konopiowatych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl