do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Papier z konopi– szansa dla lasów deszczowych

Według domysłów oraz racjonalnych dowodów, pierwszy papier miał powstać z konopi. To właśnie z rejonu Chin pochodzi ta roślina. Wzmianki o twórcy papieru mogą sugerować, że jedynie udoskonalił on jego produkcję i zmienił surowiec na jedwab. Teoria ta, słuszna lub nie, nie zmienia jednak faktu, że papier konopny był znany w Azji i Europie, a potem także w Ameryce, przez setki lat. Łatwa w uprawie roślina o niewielkich wymaganiach glebowych świetnie rosła nie tylko w Polsce, ale nawet w rosyjskich tundrach.


Idealne cechy do produkcji papieru

Konopia jest rośliną jednoroczną o niewielkich wymaganiach jakości gleby i powietrza. Usuwa też z ziemi metale ciężkie i redukuje więcej dwutlenku węgla niż las o tej samej powierzchni, nie wyławia gleby i świetnie nadaje się do przetwórstwa. Z tych powodów stosowanie papieru konopnego daje szansę na uchronienie płuc ziemi, czyli ogromnych lasów deszczowych. Przetwarzanie konopi nie niszczy ekosystemu, ponieważ jako roślina jednoroczna nie stanowi siedliska organizmów żywych. 20% łodygi konopi to bardzo wytrzymałe włókna celulozowe. Wysokość tej rośliny, dochodząca do kilku metrów, zapewnia natomiast ich odpowiednią długość. Konopia to doskonały surowiec do produkcji papieru.

 

Produkcja papieru z konopi na świecie

Produkcja papieru konopnego na większą skale ma już miejsca w niektórych krajach świata. Jest to jednak niewielki odsetek w porównaniu z przemysłem papierniczym uzyskującym włókna celulozowe z drzew. Na drodze popularyzacji papieru konopnego stoją utarte procesy produkcyjne, koncerny zajmujące się wycinką drzew oraz niechlubna sława konopi indyjskiej, czyli marihuany, która niewiele ma wspólnego z konopią siewną, ponieważ włókniste gatunki konopi nie powodują efektów psychogennych. Przepisy ograniczające uprawę konopi w wielu krajach dotyczą niestety obydwu odmian i utrudniają rozwój rolnictwa i przemysłu konopnego, a przede wszystkim wytwarzanie papieru z konopi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl