Uprawa konopi — gatunek i podgatunki
Jeśli dopiero zaczynasz uprawę konopi, musisz wiedzieć, że konopie to rośliny z rodziny Cannabaceae, czyli konopiowate, cechujące się wzniesionymi pędami, osiągającymi wysokość nawet 3 m oraz głębokim systemem korzeniowym. Ich liście są ciemnozielone, szorstkie i dłoniasto rozgałęzione. Cannabis sativa, varies indica to roślina dwupienna, co oznacza, że dany osobnik ma wyłącznie kwiatostany męskie bądź wyłącznie żeńskie. Cannabis indica uprawiana jest z uwagi na znaczną zawartość kannabinoidów i wyjątkowy potencjał leczniczy i narkotyczny. Wszystkie konopie, zarówno indyjska, jak i włóknista, stanowią ten sam gatunek. Wyróżnia się natomiast dwa podgatunki: Cannabis indica i Cannabis sativa.
Regulacje prawne a uprawa konopi
W Polsce uprawa konopi, które zawierają więcej niż 0,2% THC, jest regulowana ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z prawem producenci konopi muszą zwracać się o zezwolenie, z urzędu gminy lub miasta, na których terenie będzie znajdować się plantacja. Prośbę o zezwolenie musi poprzedzać uzyskanie rejonizacji uprawy od marszałka danego województwa. Dopuszczana jest natomiast medyczna marihuana, którą otrzymuje się na receptę, np. w przebiegu różnych chorób.
Uprawa konopi — podstawowe wymagania
W uprawie konopi indyjskich konieczna jest ścisła kontrola warunków glebowych i otoczenia. Niezbędna okazuje się eliminacja osobników z kwiatostanem męskimi oraz dbanie o wiele innych czynników, mających decydujący wpływ na jakość uzyskanych roślin. Znaczenie ma m.in. gleba. Cannabis wymaga, co najmniej IV klasy bonitacyjnej, o obojętnym pH i o dużej zasobności w składniki pokarmowe.
Obecnie uprawiane konopie indyjskie są rezultatem wieloletnich zabiegów hodowlanych, mających na celu uzyskanie maksymalnego stężenia substancji czynnych, przede wszystkim kannabinoidów. Szacuje się, że istnieje od 770 do 2200 odmian konopi indyjskich. Żeńskie są dużo większe niż męskie. Cechują się bardziej rozłożystym pokrojem, są obficiej ulistnione, a ich kwiatostany są zielono-żółte.
W szczytowych częściach kwiatostanów konopi indyjskich wydzielana jest żywica, zawierająca największe stężenie substancji psychoaktywnych i leczniczych. Najpopularniejszymi produktami są marihuana, haszysz i olej haszyszowy.
Jak uprawiać marihuanę — nasiona czy klonowanie marihuany?
Istnieje wiele szkół dotyczących tego, jak uprawiać marihuanę. Zwykle robi się to z nasion albo z klonów, czyli z sadzonek. Te pierwsze są łatwiej dostępne i pozwalają obserwować cały rozwój rośliny, od kiełka po osobnika dorosłego. Uprawa klonów gwarantuje cechy biochemiczne i fizjologiczne krzaków konopi, co wpływa na większą wydajność uprawy. Każda z tych metod obarczona jest także pewnymi wadami, dlatego przed rozpoczęciem uprawy warto poświęcić czas na zdobycie niezbędnych informacji!
Uprawa konopi z nasion
Tradycjonaliści uważają, że uprawa marihuany z nasion to jedyny właściwy sposób. Ta metoda ma gwarantować zgodny z naturą, pozbawiony ingerencji i czysty rozwój rośliny. Obserwowanie i kontrolowanie wzrostu konopi indyjskich od nasionka do dorosłego osobnika, z pewnością dostarcza wiele satysfakcji, jak i umożliwia dbanie o bezpieczeństwo na każdym etapie formowania się substancji aktywnych. Początkujący hodowcy zwykle wybierają nasiona, głównie dlatego, że są one bardziej dostępne.
Decydując się na zakup nasion marihuany, hodowca może wybierać w wielu odmianach, wysokiej jakości roślin. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie odmiany do posiadanych warunków uprawy oraz do indywidualnych potrzeb hodowcy. Rozpoczęcie uprawy od nasion umożliwia stworzenie rośliny, posiadającej zupełnie nowy zestaw genów. Może to być ogromną przewagą wobec klonów, których genom bywa uszkodzony przez niewłaściwe warunki uprawy.
Wysokiej jakości rośliny pozwalają uzyskać najlepsze efekty, ale i hodowca, może stać się projektantem nowej, unikatowej odmiany konopi indyjskich. Te eksperymenty genetyczne możliwe są właśnie dzięki uprawie konopi z nasion, zapewniających różnorodność genetyczną. Krzyżując wyselekcjonowane rośliny żeńskie z męskimi, można uzyskać wspaniałe efekty i stworzyć własne, wyjątkowe odmiany.
Istotną zaletą uprawy konopi z nasion jest możliwość zakupu feminizowanych nasion, które gwarantują uzyskanie osobnika płci żeńskiej. Jest to bardzo ważne, bo to właśnie żeńskie osobniki wytwarzają żywicę zawierającą najwięcej kannabinoidów. Zakup feminizowanych roślin pozwala na uniknięcie konieczności eliminacji męskich osobników. Należy pamiętać o tym, że posiadanie niewykiełkowanych nasion konopi nie jest nielegalne. Co ważne, takie nasiona marihuany feminizowane znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Są to produkty kolekcjonerskie.
Wady uprawy konopi z nasion
Wadą uprawy marihuany z nasion jest dłuższy czas oczekiwania na plon i ryzyko, że mimo podjętego wysiłku, nie wszystkie nasiona wykiełkują. Należy pamiętać także o tym, że warunki glebowe i otoczenia mają duży wpływ na zawartość substancji czynnych. Identyczny genotyp nie oznacza tego samego fenotypu, cechy rośliny uzależnione są od ekspresji genów, na którą ma wpływ środowisko. Jeśli początkujący hodowca popełni błąd w uprawie, nie zapewni właściwej temperatury, wilgotności, światła lub składników odżywczych, to może spodziewać się obniżonej jakości surowca i zmienionych właściwości biochemicznych.
Klonowanie konopi
Kolejny temat, jaki chcemy omówić, dotyczy klonowania marihuany. I tak klonem zwana jest gotowa sadzonka, wymagająca jedynie ukorzenienia przed zasadzeniem. Klonowanie konopi polega na umieszczeniu sadzonki w glebie lub podłożu hydroponicznym. Ta metoda uprawy jest bezdyskusyjne wygodniejsza i szybsza. Decydując się na tę postać hodowli, uzyskujemy gwarancję, że każdy zakupiony krzak, będzie dokładną kopią, klonem, rośliny macierzystej, czyli dawczyni sadzonek. Oznacza to, też, że będzie rośliną żeńską. W ten sposób łatwiejsze staje się nie tylko uzyskanie rośliny o oczekiwanych właściwościach morfologicznych i biochemicznych, ale i nie ma konieczności usuwania męskich osobników.
Istotną zaletą klonowania konopi jest również krótszy czas oczekiwania na plon. Uzyskanie dojrzałych krzaków marihuany zajmuje o wiele mniej czasu, niż tych hodowanych z nasion.
Wady klonowania marihuany
Podstawowym minusem metody uprawy marihuany na podstawie klonów jest brak sadzonek na rynku. Oprócz tego sporą wadą okazuje się także brak pewności co do jakości rośliny macierzystej i warunków, w których się rozwijała. Dlatego podczas wyboru klonów należy zachować ostrożność.
Mimo że, w przypadku klonowania marihuany, hodowca ma do czynienia z rozwiniętą formą rośliny to nadal warunki, jakie jej zapewni, będą mieć decydujący wpływ na jej zdrowie i zawartość substancji aktywnych. Dlatego uprawa z klonów również nie zwalnia z uważnego dbania o młodego osobnika konopi indyjskich. Klony to delikatne rośliny i jeśli nie zapewni im się właściwego startu, to obumrą i nie wykształcą systemu korzeniowego. Sadzonki potrzebują optymalnej wilgotności, składników odżywczych oraz precyzyjnie dopasowanej i stabilnej temperatury.
Najpopularniejsi producenci nasion marihuany, na których warto zwrócić uwagę w naszym sklepie to: