do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Czy bierne palenie marihuany jest wykrywane przez test narkotykowy?

Czym jest bierne palenie marihuany?

Możesz zastanawiać się w ogóle, co to jest palenie bierne. Dlatego chcemy wyjaśnić Ci ten termin. A zatem jest to sytuacja, w której osoba wdycha dym wydzielany podczas palenia marihuany przez innych, choć sama nie jest aktywnym uczestnikiem palenia. Może to występować w różnych kontekstach, takich jak imprezy, koncerty lub także w domowych warunkach, gdzie palący marihuanę przebywa w tym samym pomieszczeniu z osobami, które nie palą. Nie da się bowiem ukryć, że marihuana jest narkotykiem. A te z kolei nie są legalne w Polsce. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się, co grozi za wykrycie marihuany w organizmie, szczególnie gdy nie jest to medyczna marihuana przepisana od lekarza w związku z różnymi chorobami bądź dolegliwościami. 

Jakie skutki niesie bierne palenie marihuany?

Zanim opowiemy Ci o skutkach typowo medycznych, musisz wiedzieć, że wdychanie zapachu marihuany może wiązać się również z wdychaniem tzw. THC, czyli składnika psychoaktywnego. Bierna inhalacja może więc wpłynąć na Twój organizm i zdrowie. Oczywiście, musisz wiedzieć, że nie odczujesz takich samych efektów odurzających, jak aktywni palacze. Mimo to mogą pojawić się u Ciebie pewne skutki zdrowotne i prawne związane z biernym paleniem marihuany, szczególnie gdy zostaniesz poddany testowi przeciwnarkotykowemu. 

 

Jeśli chodzi o medyczne następstwa, to sugeruje się, że dym wpływa na serce oraz naczynia krwionośne i płuca w taki sam sposób jak bierne palenie tytoniu. Marihuana zawiera w sobie substancje mogące wpływać negatywnie na zdrowie, dlatego warto być ostrożnym, nie tylko ze względów prawnych. 

Wdychanie zapachu marihuany — co mówią badania?

Skoro już wiesz, co to jest palenie bierne, warto zauważyć, że według badań nawet w takiej sytuacji możesz odczuć “haj”. Dowiedziono, że jeśli przebywa się z palaczem w pomieszczeniu niewentylowanym, to jak najbardziej realne staje się wystąpienie również u Ciebie biernego “haju”. Pomieszczenie musi być jednak bardzo słabo wentylowane. 

 

Co więcej, z badań wynika również, że przebywając w towarzystwie palaczy marihuany, Twoje włosy, jak i skóra absorbują zapach, jaki wytwarza się wraz z dymem. Głównie dotyczy to osób ciemnowłosych, u których obserwuje się zwykle wyższe stężenie melaniny, niż u osób z włosami w kolorze blond. 

Bierne palenie marihuany a testy na obecność narkotyków

Jeśli martwi Cię, że bierne palenie marihuany w przypadku testu narazi Cię na przykre konsekwencje, to musisz wiedzieć, że przeprowadzono badania, w których wykryto, że osoby narażone na naprawdę sporą ilość dymu, w teście narkotykowym miały śladową ilość THC. Mówimy jednak o teście z moczu oraz naprawdę ekstremalnym nastawieniu na dym marihuany. Co ważne, sam test narkotykowy, by wykryć taki stan rzeczy, musi być naprawdę bardzo dokładny. Powinien posiadać bardzo niski limit wykrywalności THC. 

 

A zatem pozostaje pytanie, czy przebywanie w pomieszczeniach z palaczami i wdychanie zapachu marihuany, jest jednoznaczne z tym że w teście narkotykowym zostaną odkryte śladowe ilości THC? Okazuje się więc, że niekoniecznie. Jak zauważyliśmy, znaczenie ma rodzaj testu oraz jego limit. 

Testy badające mocz oraz krew 

Badania moczu bazują na wykryciu metabolitów THC, z kolei badania krwi mają już na celu wykrycie THC. Te drugie mogą odbyć się jednak w warunkach szpitalnych. A to sprawia, że za standard zwykle przyjmuje się badanie moczu. Zwykle dla takich testów limit wykrywalności wspomnianych metabolitów THC wynosi 50 ng/ml. W praktyce jako bierny palacz obecność THC nie powinna u Ciebie wynosić więcej niż 20-30 ng/ml. 

Testy badające meszki włosowe

 

Być może nie słyszałeś o tego rodzaju testach, lecz one istnieją. Jak wiesz, wdychanie zapachu marihuany ma również wpływ na absorbowanie zapachu przez skórę czy włosy, dlatego taki test jest jak najbardziej słuszny. Jednak jak to wygląda w praktyce? Nie można znaleźć żadnego odniesienia, a badania dowodzą, że nawet u aktywnych palaczy obecność THC wynosiła mniej niż 1%. 

Testy badające ślinę

W tym przypadku również nie musisz się obawiać, gdyż bardzo trudno jest wykryć obecność THC ze śliny. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, nie stosuje się tego typu badań zbyt często. Najczęściej praktykowane są bowiem badania z moczu. 

Jak postąpić, gdy martwisz się o wdychanie zapachu marihuany?

Jeśli obawiasz się, że wdychanie zapachu marihuany przysporzy Ci wielu problemów prawnych i nie tylko, to nie ma innej, lepszej rady, jak po prostu unikanie osób palących. Musisz wiedzieć, że w Polsce substancja ta jest nielegalna. Są jednak inne sposoby na czerpanie satysfakcji i radości. Jednym z nim może okazać się kolekcjonerstwo. Właśnie tak powstał m.in. nasz sklep. Co ważne, wybierając takie hobby, możesz posiadać nasiona marihuany feminizowane, lecz nie możesz ich uprawiać. Zbieractwo może jednak dawać naprawdę ogromną satysfakcję. 

Jak widzisz, bierne palenie marihuany w praktyce raczej nie jest wykrywane przez testy narkotykowe. Nie warto jednak podejmować żadnego ryzyka w tym zakresie. 

 

Bibliografia: Finding cannabinoids in hair does not prove cannabis consumption, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4595642/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl