Trichomy — cechy i funkcje
Trichomy są bardzo drobnymi naroślami występującymi na różnych częściach rośliny. Swoim wyglądem mogą przypominać warstwę szronu. Cechą je wyróżniającą jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku innych części konopi stężenie aktywnie działających związków, tj. kannabinoidy, terpeny i flawonoidy. Wyróżnia się kilka rodzajów trichomów, wśród których najczęściej wymieniane są:
- gruczołowe, które wydzielają substancje do wnętrza:
- głowiaste, czyli największe spośród trichomów gruczołowych, posiadają dużą łodygę zakończoną gruczołem,
- z odstającą główką są podobne do głowiastych, jednak są krótsze i różnią się od nich mniejszą ilością związków czynnych,
- cebulkowe nie posiadają łodygi, ale pokrywają całą powierzchnię rośliny, charakteryzuje je niewielka pojemność, a co za tym idzie, zmniejszona w porównaniu z innymi trichomami zawartość pożądanych składników,
- nie gruczołowe, które nie zawierają związków aktywnie działających, ale pełnią wiele innych istotnych funkcji:
- włośniki chronią konopie przed utratą wody i działaniem wysokiej temperatury,
- cystolityczne, które mogą chronić roślinę przed zwierzętami.
Trichomy pełnią wiele istotnych funkcji wobec roślin, których są częścią, jednak mechanizm ich działania nie został do końca poznany. Przede wszystkim stanowią skuteczną ochronę przed szkodnikami i zwierzętami. Wydzielają bowiem intensywny zapach i gorzki smak, które działają odstraszająco i sprawiają, że roślina staje się prawie niejadalna. Niektóre rodzaje wykazują zdolność do wytwarzania substancji chemicznych i lepkich wydzielin, odstraszających owady, uniemożliwiając im tym samym dostęp do roślin i ich uszkodzenie. Kolejną funkcją trichomów jest zabezpieczenie roślin przed nadmiernym odparowaniem wilgoci. Tworzą na ich powierzchni, warstwę izolacyjną. Trichomy marihuany częściowo chronią rośliny przed nadmiernym promieniowaniem świetlnym. Wykazują właściwości umożliwiające odbijanie własną powierzchnią promieniowania UV. Dzięki temu umożliwiają utrzymanie rośliny w odpowiedniej temperaturze. Jednocześnie warto wiedzieć, że rośliny wystawione na działanie światła produkują jeszcze większą liczbę trichomów.
Trichomy marihuany — kiedy ścinać?
W zależności od etapu kwitnienia i dojrzewania konopi trichomy zmieniają swój wygląd. Na początku są przezroczyste, później na skutek zwiększenia ilości THC stają się mleczne, a w końcowej fazie przybierają odcień bursztynu – zmiana zabarwienia w tym przypadku jest konsekwencją rozkładania THC do mniej aktywnych form. Bardzo ważne, aby nie dotykać trichomów, ponieważ w łatwy sposób można je uszkodzić.
Dzięki obserwacji trichomów możemy zaobserwować, kiedy należy ścinać rośliny. Po czym poznać, że plony są już gotowe do zbiorów? Wszystko zależy od tego, jakie są oczekiwania właściciela hodowli. Jasne trichomy są sygnałem, że uprawa nie jest jeszcze gotowa do zbiorów. W praktyce oznacza to, że taka roślina nie pozwoliłaby uzyskać pożądanych efektów, ponieważ wciąż produkuje żywicę, która następnie trafia do trichomów gruczołowych. Jeśli chcemy uzyskać produkt o działaniu psychoaktywnym, zbiory marihuany należy zaplanować na okres, w którym trichomy przybierają kolor mleczny, co świadczy o zwiększonej zawartości THC. Jeżeli natomiast założeniem jest pozyskanie rośliny zapewniającej intensywne doznania, zbiory powinny odbyć się w momencie, kiedy trichomy marihuany stają się bursztynowe. Każdy grower powinien mieć świadomość, że wraz z upływem czasu, kiedy THC zostanie rozłożone, jest zastępowane przez CBN, czyli kannabinol. Jest to substancja wykazująca działanie rozluźniające. Jednocześnie pamiętaj, że właściwości uzależnione będą od tego, jaki gatunek rośliny znajduje się na Twojej uprawie. O ile Sativę zaleca się zbierać w fazie mlecznej, o tyle dla Indica bardziej odpowiednim czasem okazuje się etap, kiedy trichomy przybierają kolor bursztynowy.
Trichomy marihuany — jak sprawdzić bez mikroskopu?
Nie posiadasz mikroskopu, a chciałbyś zweryfikować wygląd trichomów? Mamy świadomość, że nie każdy grower, a szczególnie początkujący dysponuje zaawansowanym sprzętem. Dlatego przygotowaliśmy kilka alternatywnych propozycji. W tym celu możesz wykorzystać lupę do trichomów, która została zaprojektowana specjalnie w celu obserwacji różnych gatunków marihuany indoor i roślin powstałych z nasion outdoor. Możesz również wykorzystać do tego celu tradycyjną lupę, ale musisz przygotować się, że powiększenie nie będzie tak duże, jak w przypadku profesjonalnych narzędzi. Obserwacje z pewnością staną się łatwiejsze, jeśli lupa będzie wyposażona w oświetlenie LED. Być może zdziwi Cię kolejna propozycja, ale okazuje się ona bardzo skuteczna. Do oglądania trichomów z powodzeniem posłuży Ci telefon komórkowy wyposażony w aparat z wysoką rozdzielczością. Obecnie smartfony mogą pochwalić się doskonałymi parametrami, dzięki którym trichomy będą idealnie widoczne.
W medycynie można dokonać ekstrakcji trichomów na różne sposoby, a najczęściej wykorzystuje się do tego celu dwutlenek węgla. Podczas tej metody konieczne jest użycie zaawansowanego sprzętu laboratoryjnego. Następuje przekształcenie dwutlenku węgla w stan nadkrytyczny i wykorzystanie uzyskanej cieczy do ekstrakcji kannabinoidów i terpenów. Drugi sposób polega zakłada zalanie kwiatów płynnym rozpuszczalnikiem. W rezultacie dochodzi do oddzielenia i rozpuszczenia trichomów, a uzyskana ciecz jest poddawana procesowi filtracji. Gotowym produktem jest olej powstały po odparowaniu rozpuszczalnika.
Wiesz już, czym są trichomy i jakie funkcje pełnią w roślinie. Dzięki wiedzy na temat ich wyglądu w poszczególnych etapach dojrzewania rośliny będziesz mieć świadomość, kiedy zdecydować się na zbiory!
Najpopularniejsi producenci nasion marihuany, na których warto zwrócić uwagę w naszym sklepie to: