do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Jak zrobić growboxa?

Podamy Ci kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym przygotowanie stabilnej i wytrzymałej konstrukcji stanie się proste, a cały proces przebiegnie sprawnie! Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się funkcjonalnym, estetycznym growboxem.

Growbox — namiot do uprawy marihuany

Uprawa konopi w warunkach domowych pozwala osiągać większe plony w krótkim czasie. Hodowla odbywa się bowiem w pełni kontrolowanych warunkach! Co więcej, uprawa indoor może być prowadzona przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz oraz bez ryzyka, że jakiekolwiek czynniki zewnętrzne mogłyby zniszczyć hodowlę. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga od growera żadnego zaangażowania! Po pierwsze musi on zbudować skrzynię do uprawy roślin, a następnie skrupulatnie dbać o zapewnienie uprawie optymalnych warunków do wzrostu. Growbox to miejsce, w którym nasiona marihuany indoor mogą być hodowane w dyskretnych warunkach. Jednocześnie pamiętaj, że w Polsce uprawa konopi indyjskiej jest zabroniona i grozi na to od 3 do 8 lat pozbawienia wolności.

Istnieje możliwość zakupu gotowego growboxa. Dostępne produkty różnią się m.in. wielkością, jak i wyposażeniem. Takie rozwiązania mogą okazać się odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z hodowlą, nie wiedzą, jak zrobić własny growbox marihuany lub innych roślin. Jednak może okazać się to inwestycja zbyt kosztowna. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak już wspomnieliśmy, szafa do uprawy roślin może zostać skonstruowana w domowych warunkach. Jak zrobić growboxa? Przede wszystkim należy dokładnie określić, jaki rodzaj roślin zamierzasz hodować, ponieważ od tego będzie zależeć, jakie czynności musisz podjąć. Growbox wykorzystywany jest także w celu przygotowania sadzonek do uprawy outdoor, podczas gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki (np. za niska temperatura). Teraz krok po kroku przedstawimy Ci, jak zbudować growbox! Najpierw przygotuj podstawowe narzędzia, takie jak: piła, wkrętarka i śrubokręt. Zgromadź również materiały niezbędne do przygotowania konstrukcji: płyty, listwy, wkręty, klej.

Budowa growboxa

Budowa szafy do uprawy roślin nie jest zadaniem skomplikowanym. Konieczna jest jednak znajomość kilku uniwersalnych zasad, dzięki którym uprawa będzie mieć zapewnione optymalne warunki do wzrostu. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, w jakim miejscu zlokalizowany będzie growbox. Warto kierować się nie tylko własną wygodą, ale także zwrócić uwagę na konkretne parametry, takie jak dostęp do naturalnego światła, odległość od źródła prądu, a także wentylację. Dostosuj rozmiar growboxa do powierzchni pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Konkretne wymiary powinny być uzależnione od tego, ile roślin i jakiej wysokości zamierzasz hodować. Ponadto growbox powinien być zlokalizowany w miejscu gwarantującym prywatność. Choć w niektórych krajach uprawa konopi jest dozwolona, to stosuje się obostrzenie, jakim jest konieczność umieszczenia uprawy w miejscu niewidocznym dla innych osób. Przejdźmy do kolejnego etapu, jakim jest wybór materiału, z jakiego skonstruowana będzie skrzynia przeznaczona na uprawę. Można wybrać np. metal lub drewno. Pierwszym etapem jest stworzenie stabilnego, wytrzymałego stelaża, który utrzyma zarówno zawartość w postaci podłoża i roślin, jak i urządzeń, o których nieco więcej wspomnimy już za chwilę.

Jakie są kolejne etapy budowy growboxa? Konieczne jest wykonanie odpowiedniej warstwy izolacji, która ochroni uprawę przed czynnikami zewnętrznymi i zagwarantuje izolację termiczną. Niezbędna jest także instalacja oświetlenia. Lampy powinny gwarantować dostęp do światła, aby rośliny mogły aktywnie wzrastać. Wewnętrzne ściany namiotu mogą zostać pokryte folią. Dzięki temu rozwiązaniu światło rozprasza się równomiernie i dociera na całą powierzchnię uprawy. Jest to sposób, dzięki któremu możesz optymalnie doświetlić wszystkie części roślin, a ponadto nieco zaoszczędzić, zmniejszając zużycie energii elektrycznej. Ważne okazuje się zastosowanie odpowiedniej wentylacji rozdmuchującej powietrze. Wentylator z filtrem węglowym stosowany jest w celu kontrolowania temperatury, a także pozwala wyeliminować zapach roślin. Skrzynia powinna mieć odpowiedni system drenażu, który umożliwi sprawne odprowadzanie nadmiaru wody, a tym samym będzie zapobiegać rozwojowi szkodliwych grzybów i pleśni. Przydać Ci się może także pHmetr, czyli narzędzi pomiarowe pozwalające ocenić, czy poziom pH gleby jest odpowiedni do wzrostu roślin.

Rośliny wymagają utrzymania odpowiednich warunków, w zależności od gatunku, jaki uprawiamy. Jeśli chcesz wpłynąć na jakość i wielkość plonów, wyposaż growbox w narzędzia ułatwiające monitoring kluczowych parametrów, tj. temperatura, czy poziom wilgotności. W niektórych growboxach hodowcy montują nagrzewnicę, nawilżacz lub osuszacz powietrza. W zależności od tego ile urządzeń zamontujemy i ile czasu pragniemy przeznaczyć na kontrolowanie uprawy, warto rozważyć wprowadzenie dodatkowego udogodnienia. Mowa o sterownikach, które wystarczy odpowiednio zaprogramować, a sprawią, że growbox stanie się niemal bezobsługowy.


Pamiętaj o jeszcze jednej istotnej kwestii. Choć dostępnych jest wiele ogólnych wskazówek, z których zdecydowanie warto skorzystać, to zawsze należy kierować się tym, jakim rodzajem uprawy planujemy się zająć. O ile porady te są cenne szczególnie dla początkujących growerów, o tyle bardziej doświadczeni hodowcy doskonale wiedzą, jak skonstruować odpowiedni growbox! Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowlą roślin w growboxie, skup się przede wszystkim na odpowiednim oświetleniu oraz wentylacji. Wraz z nabieraniem doświadczenia, będziesz zdobywać cenną wiedzę, która wykorzystasz przy kolejnych uprawach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl