do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Odmiany marihuany – ile ich jest i jak powstają?

Wielu entuzjastów marihuany zastanawia się, ile tak naprawdę istnieje gatunków konopi indyjskich. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak łatwa, ponieważ zarówno profesjonalni, jak i amatorscy growerzy wciąż eksperymentują z nowymi szczepami. W efekcie mówi się, że istnieje blisko 779 poznanych szczepów konopi indyjskich, jednak ilość ta ulega ciągłej zmianie. Warto jednak wiedzieć, jak powstają poszczególne gatunki oraz jaki mogą mieć wpływ na organizm.

Odmiany marihuany, czyli co to takiego?

Hodowla nowej odmiany marihuany to niezwykle ciekawy proces, który budzi duże zainteresowanie wśród miłośników kultury konopi indyjskich. Aby stworzyć nowy rodzaj konopi, należy skrzyżować ze sobą męską roślinę konopi z jednego szczepu z marihuaną żeńską pochodzącą z innego szczepu. W ten sposób możemy uzyskać roślinę o całkowicie nowym składzie genetycznym, która łączy w sobie cechy i właściwości obu prekursorów. Podczas łączenia odmian najczęściej można uzyskać marihuanę rodzaju Indica lub Sativa, a także hybrydy zawierające w sobie różne cechy tych roślin o różnej zawartości procentowej.

Podczas tworzenia nowych odmian konopi należy sugerować się konkretnymi cechami, jakie chcielibyśmy uzyskać. Przykładowo, jeśli zależy nam na odmianie wywołującej pobudzenie psychofizyczne, do krzyżowania należy wybrać gatunki dokładnie o takich właściwościach. Podobnie kwestia ta wygląda w przypadku marihuany medycznej – chcąc osiągnąć określone działanie łagodzące dolegliwości lub lecznicze, krzyżujemy rośliny, które pozwolą nam uzyskać taki efekt. Na właściwości uzyskanej odmiany w znacznej mierze wpływa zawartość kannabinoidów, czyli substancji chemicznych, które łączą się z receptorami kannabinoidowymi naszego organizmu.

Jak powstają poszczególne rodzaje marihuany?

Zdarza się, że nowe szczepy marihuany pojawiają się równie szybko, jak znikają, co dodatkowo komplikuje określenie dokładnej ilości odmian, jakie można obecnie zakupić na rynku. W praktyce hodowca wymyśla i opracowuje nowe szczepy, aby cieszyły się dużą popularnością wśród użytkowników. Po wyhodowaniu nowego szczepu nadaje się mu niemalże błyskawicznie nową nazwę i wypuszcza do sprzedaży. Niestety zdarza się, że dana odmiana nie jest zbyt popularna, a uzyskane z niej zyski nie zadowalają growera. Wtedy wyjścia są dwa – albo całkowicie wycofać ją ze sprzedaży, albo udostępnić pod nową nazwą. Jeśli jednak opracowany rodzaj marihuany nie sprzeda się i tym razem, to nie warto dawać mu kolejnej szansy.

Ciekawym aspektem na temat odmian marihuany jest również ich domowa produkcja przez amatorów, którzy eksperymentują z kolejnymi szczepami konopi. Jeśli w ten sposób uda się uzyskać interesującą odmianę, to można jej nadać nazwę, jednak szczepy domowe rzadko zyskują siłę przebicia i wędrują do ogólnodostępnej sprzedaży. Częściej pozostają unikatowym szczepem, o którym jednak nikt nigdy się nie dowie. W ten właśnie sposób każdego dnia na całym świecie powstają nowe rodzaje konopi, co sprawia, że ich zliczenie staje się niewykonalne.

Ważnym aspektem jest również brak standaryzowanego protokołu tworzenia i wprowadzania na rynek nowej odmiany marihuany. Nikt nie wypełnia dokumentów, które pozwalają nadać oficjalną nazwę wyhodowanemu szczepowi oraz zarejestrować go w scentralizowanej bazie. Brak dokumentacji sprawia więc, że ustalenie ilości nowych szczepów dodatkowo się komplikuje.

Ile jest odmian marihuany?

Ustalenie dokładnej ilości odmian marihuany jest trudne, a growerzy wciąż poszukują nowych rodzajów o zmodyfikowanych właściwościach. Eksperci branży konopnej szacują jednak, że na świecie może istnieć około 779 poznanych szczepów konopi indyjskich. Warto jednak mieć na uwadze, że są to głównie szczepy doskonale poznane i dostępne w sprzedaży od dłuższego czasu, co ułatwia ich klasyfikację. Odmiany takiej marihuany można zakupić w sklepach z legalną marihuaną w krajach, gdzie jest to dozwolone, w coffee shopach, aptekach oraz internetowych bankach roślin z dostawą do wybranych miast.
Ilość rodzajów marihuany oszacowana na 779 odmian obejmuje jednak również gatunki mniej popularne, o których udało się dowiedzieć specjalistom. Finalnie więc liczbę tą z przymrużeniem oka traktujemy jako oficjalną, pamiętając, że dane te nie są do końca wiarygodne ze względu na trudne oszacowanie rzeczywistości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl