do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Podpowiadamy: czym różnią się nasiona marihuany indoor i outdoor?

Nasiona marihuany indoor do uprawy w pomieszczeniach

Nasiona typu indoor przeznaczone są do uprawy we wnętrzu pomieszczeń, co często wiąże się z ograniczoną ilością światła słonecznego. W efekcie uzyskane plony są niższe, niż w przypadku gatunków outdoor, jednak są bardziej obfite, a także wydajniejsze, ponieważ szybciej dojrzewają. Nasiona marihuany indoor wymagają do prawidłowego wzrostu zapewnienia źródeł sztucznego oświetlenia, co jest warunkiem koniecznym uprawy. Niestety rozwiązanie to ma dwa poważne minusy – po pierwsze znacznie podnosi rachunki za prąd, a po drugie generuje duże ilości ciepła, które są niekomfortowe dla hodowców, zwłaszcza w okresie letnim. Warto jednak pamiętać, że im więcej światła, tym roślina marihuany wytwarza gęstsze pąki, co wiąże się z lepszymi plonami.

Zapewniając nasionom marihuany indoor prawidłowe warunki oświetleniowe, należy również uważać, aby rośliny nie znajdowały się zbyt blisko rozgrzanych lamp, co nie sprzyja prawidłowemu wzrostowi. Warto więc eksperymentować i szukać najlepszego rozwiązania. Wielu hodowców decyduje się przykładowo na pociągnięcie rośliny pod metalowy ekran zieleni, co pozwala na pionowy wzrost pąków, podczas gdy łodyga rośnie poziomo. Technikę tę nazywa się metodą SCROG, a jej celem jest zwiększenie wydajności rośliny.

Zaletami nasion marihuany typu indoor jest możliwość kontroli warunków uprawy i kwitnienia roślin, co w istotny sposób wpływa na jakość uzyskanych plonów. Rozwiązanie to umożliwia również uprawę przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych, co pozwala na uzyskanie nawet 6 zbiorów w ciągu jednego roku.

Wadami natomiast są wyższe koszty uprawy oraz konieczność ciągłej opieki nad roślinami marihuany. Fakt ten wynika z konieczności kontroli i dostosowywania warunków do etapu wzrostu rośliny. Ważne jest również posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, które bez problemu można przystosować pod uprawę marihuany.

Nasiona marihuany outdoor do uprawy na zewnątrz

Jak sama nazwa wskazuje, nasiona marihuany typu outdoor dedykowane są uprawie na świeżym powietrzu. Ich olbrzymią zaletą są wysokie plony, a przy dobrym nasłonecznieniu i napowietrzeniu można osiągnąć zadowalający poziom zbiorów. Uprawa roślin na dworze wiąże się jednak z większym ryzykiem zachorowania rośliny. Można jednak temu zapobiec, decydując się na zakup bardziej odpornych odmian oraz wybierając pod uprawę miejsca wolne od szkodników i insektów, a także obserwując, czy na roślinie nie rozwija się pleśń. Warunkiem obowiązkowy jest dodatkowo dobór żyznej i płodnej gleby oraz takie usytuowanie uprawy, aby miała nieograniczony dostęp do naturalnych promieni słonecznych.

Uprawy nasion outdoor nie są tak wymagające dla growera, ponieważ wymagają mniejszego nakładu pracy przy zapewnieniu roślinie dostępu do światła i wody. Nie dziwi więc fakt, że uprawy tego typu są również tańsze oraz mniej pracochłonne. Co więcej, marihuana dojrzewająca na dworze jest bardziej ekologiczna i wartościowa, ponieważ wzrasta w swoich naturalnych warunkach.

Nasiona marihuany outdoor nie są jednak pozbawione wad. Wszystko dlatego, że młode rośliny wymagają przygotowania do przeniesienia na dwór, polegającego na przyzwyczajaniu sadzonek do promieni słonecznych. Ponadto, uprawa możliwa jest tylko w sezonie letnim, kiedy na dworze występują sprzyjające warunki atmosferyczne. Jeśli obecny sezon jest natomiast deszczowy, to rośliny marihuany niestety narażone są na choroby, pleśń oraz szkodniki, a finalnie plony uzależnione są od bardzo zmiennych warunków panujących na dworze.

Marihuana indoor czy outdoor – co wybrać?

Wielu growerów zastanawia się, jakie nasiona będą dla nich najodpowiedniejsze. Podczas wyboru, warto więc wziąć pod uwagę zarówno miejsce, jakim dysponujemy pod uprawę, jak i ilość wolnego czasu, jaki jesteśmy w stanie jej poświęcić. Istotne są również same koszty. Jeśli dysponujemy mniejszymi środkami finansowymi, tańszym rozwiązaniem będą dla nas nasiona outdoor. Warto jednak pamiętać, że rośliny indoor mogą dawać plony nawet 6 razy do roku, podczas gdy outdoor tylko raz. Stając przed dylematem: marihuana indoor czy outdoor, warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl