Planujesz założyć uprawę konopi włóknistych? Podpowiemy Ci co należy zrobić krok po kroku, aby zbudować własną plantację całkowicie legalnie!
Co zrobić krok po kroku, aby założyć uprawę konopi włóknistych?
Po pierwsze musisz złożyć wniosek na uprawę konopi siewnych z wykorzystaniem w przemyśle przez firmy, które zajmują się profesjonalną produkcją różnorodnych produktów z konopi lub nasion marihuany. W urzędzie wniosek zostanie sprawdzony pod kątem poprawności wypełnionych danych i sprawdzi dodatkowe dokumenty, które musisz złożyć razem z wnioskiem.
Razem z wnioskiem musisz złożyć umowę kontrakcji lub zobowiązanie do przetwarzania konopi włóknistych we własnym zakresie, jeśli planujesz stworzyć kompleksową plantację, która będzie również tworzyła produkty z konopi, które będziesz uprawiać na swojej plantacji. W takiej sytuacji musisz załączyć odpowiednie zobowiązanie, które będzie upoważniało Cię do samodzielnego przetwarzania konopi włóknistych z własnych upraw na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo - papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych lub nasiennictwa.
Natomiast umowa kontrakcji powinna być podpisana z wybranym podmiotem posiadającym odpowiednie zezwolenie marszałka na prowadzenie działalności w zakresie skupu i przetwarzania konopi włóknistych, jeśli planujesz uprawę z opcją odsprzedaży produktów rolnych firmom produkcyjnym i przetwórczym.
Coraz bliżej Twojej uprawy!
Jeśli Twój wniosek nie zawiera żadnych braków i nie pomyliłeś się podczas wypełniania dokumentów urzędowych i dostarczyłeś wszystkie wymagane dokumenty, Urząd sprawdzi, czy uiściłeś opłatę skarbową w wysokości 30 zł na podany przez Urząd rachunek bankowy. Jeśli wszystko się zgadza, istnieje duże prawdopodobieństwo, że bardzo szybko otrzymasz pozwolenie na uprawę.
Zazwyczaj czas wydania zgody na uprawę wynosi nie mniej niż miesiąc. Termin ten może się wydłużyć do 2 miesięcy, jeśli urząd będzie musiał realizować więcej wniosków i przyznawać pozwolenia również innym przedsiębiorcom, którzy czekają w kolejce. Gdy Urząd wyrazi zgodę i będziesz mógł rozpocząć swoją uprawę konopi włóknistych, zostaniesz wpisany do rejestru zezwoleń wydanych na danym terenie.
Kontrole uprawy konopi włóknistych - co warto wiedzieć?
Sposób prowadzonej przez Ciebie działalności, która do niedawna była kontrowersyjna, stanie się miejscem zainteresowania urzędów i będzie podlegała stałej kontroli uprawy, aby nie dopuścić do wystąpienia siewu niedozwolonych konopi indyjskich i popełnienia przestępstwa. Jeżeli Urząd stwierdzi, że Twoja działalność prowadzona jest niezgodnie z przepisami np. na innej powierzchni lub z wykorzystaniem niedozwolonego materiału siewnego, otrzymasz nakaz zniszczenia upraw na Twój koszt.
Kary za nielegalne uprawy
Nielegalna uprawa:
- konopi włóknistych podlega karze grzywny,
- konopi innych niż konopie włókniste podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku znacznej ich ilości od 6 miesięcy do 8 lat.
Nakaz zniszczenia niedozwolonej uprawy musisz wykonać w trybie natychmiastowym. W przypadku złamania prawa lub nagminnych uchybień Urząd może cofnąć Ci udzielone zezwolenie. Tym samym może być również wszczęte postępowanie sądowe, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Uprawa konopi włóknistych to opłacalny i coraz popularniejszy biznes, ale również może okazać się problematyczny ze względu na konieczność stałej kontroli upraw i ścisłego przestrzegania określonych wymagań.
Zanim rozpoczniesz uprawę, warto najpierw dobrze poznać temat i przygotować się najlepiej, jak to tylko możliwe!
Najpopularniejsi producenci nasion marihuany, na których warto zwrócić uwagę w naszym sklepie to: