do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

W jakich krajach jest legalna marihuana?

Gdzie jest legalna marihuana?

Jak wspomnieliśmy w początkowej części tekstu, w niektórych krajach konopie indyjskie są całkowicie zdelegalizowane. Oznacza to, że nie można ich posiadać, palić wyrobów zawierających THC, ani ich uprawiać. Na liście takich państw znajdują się m.in.: Litwa, Bułgaria, czy Cypr.

Przejdźmy teraz do listy krajów, gdzie jest legalna marihuana. W celach medycznych jest dozwolona m.in. w: Belgii, Danii, Czechach, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w jakimkolwiek europejskim kraju dozwolone jest posiadanie marihuany na użytek tzw. rekreacyjny? Tak, jedynym państwem w Europie zezwalającym na posiadanie marihuany jest Malta, w której od grudnia 2021 roku można mieć przy sobie konopie. Nie oznacza to jednak zupełnej dowolności. Co to znaczy? Każdy dorosły obywatel może posiadać 7 g suszu lub uprawiać maksymalnie 4 krzaki konopi na własny użytek. Choć marihuana jest na Malcie legalna, to wciąż zabronione jest palenie jej w miejscach publicznych oraz w towarzystwie osób nieletnich.

W tym miejscu warto wspomnieć także o krajach, w których palenie marihuany zostało zdekryminalizowane, co w praktyce oznacza, że nie jest traktowane jako przestępstwo, ale wykroczenie, a za jej posiadanie grożą konsekwencje tj. mandat lub pouczenie. Wśród tych krajów wymienia się m.in. Austrię, Czechy, Danię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Niemcy, Portugalię, Rumunię, Rosję, Słowenię, Szwajcarię, Ukrainę, Włochy.

Warto wspomnieć również o tych państwach, w których palenie, produkcja i dystrybucja marihuany jest całkowicie legalna. Na tej liście poza Maltą znalazła się Kanada, RPA, Meksyk. Z kolei na częściową legalizację zdecydował się m.in. rząd Australii (marihuana legalna jest wyłącznie w stolicy), Jamajki, Kolumbii, Brazylii, Peru, Argentyny, Urugwaju (wyłącznie wśród mieszkańców, z wykluczeniem turystów), a także kilkunastu stanów w USA.

Zapewne interesuje Cię, czy w Polsce marihuana jest legalna? Otóż od 2017 roku w Polsce legalna jest marihuana medyczna, wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie przepisana przez lekarza i ma być wykorzystywana w celach leczniczych. W takiej sytuacji można kupić marihuanę medyczną wyłącznie po okazaniu recepty. Warto dodać, że produkty takie powinny być dokładnie przebadane pod kątem zawartości związków aktywnych THC i CBD, a także pochodzić z certyfikowanych upraw.

Legalność marihuany w Europie

Jednym z doskonale znanych przykładów krajów o liberalnym podejściu do marihuany jest Holandia. Tutaj konopie indyjskie od dawna są uznawane za narkotyki o niskiej szkodliwości i są tolerowane. Można posiadać do 30 g marihuany, a sprzedaż odbywa się wyłącznie w przeznaczonych do tego celu punktach. Jednak to nie jedyny taki przypadek w Europie. Dla przykładu w Austrii można legalnie posiadać 5g marihuany. Zdecydowanie bardziej liberalne podejście dotyczy posiadania konopi na własny użytek, w przeciwieństwie do sprzedaży, która jest zakazana. W Hiszpanii z kolei uprawa konopi i jej spożywanie na terenie prywatnym jest dozwolona, natomiast zakazana w miejscu publicznym. 

Legalność marihuany na świecie

Zastanawiasz się, dlaczego legalność marihuany na świecie budzi tak wiele kontrowersji? W krajach Europy wciąż dominuje konserwatywny światopogląd i duże znaczenie mają nauki kościoła katolickiego, który definitywnie zabrania stosowania używek tego rodzaju. Istotny wpływ na sytuację ma także podejście prezentowanie przez Unię Europejską, WHO oraz ONZ. Sceptycznie, a często niechętnie do legalizacji marihuany podchodzą specjaliści, wskazując na wysokie ryzyko uzależnienia i istnienie zbyt wielu niewiadomych.

Naukowcy i lekarze podkreślają, że ryzyko uzależnienia zawsze należy traktować indywidualnie. Nie można określić jednej, ścisłej granicy, po której pojawia się uzależnienie. Nie da się jednoznacznie wskazać, ile razy można sięgnąć po substancję uzależniającą i w jakiej dawce, aby można było uznać to za bezpieczne. Choć korzystny wpływ konopi na organizm ludzki w przypadku wielu dolegliwości potwierdzono w przeprowadzonych badaniach, jednak nie ma analiz potwierdzających, że marihuana jest produktem całkowicie bezpiecznym. Wątpliwość budzi przede wszystkim selektywne działanie tej rośliny. Mowa o braku możliwości przewidzenia skutków, jakie wywoła w konkretnym przypadku. Niektórzy odczuwają rozluźnienie, a inni intensywniej odbierają negatywne bodźce płynące z otoczenia, a w efekcie nasilony lęk lub przerażenie. Warto wspomnieć także o korzystnym działaniu, jakie do tej pory udało się udowodnić w badaniach naukowych. Do pozytywnych skutków korzystania z konopi zalicza się m.in. łagodzenie objawów depresji, zmniejszenie uciążliwości bólu głowy i częstotliwości występowania migren. Marihuana medyczna bywa stosowana również wspomagająco w leczeniu stwardnienia rozsianego, czy padaczki.

Wiesz, już gdzie jest legalna marihuana, w których krajach za jej posiadanie nie grożą żadne konsekwencje, a gdzie należy liczyć się z pewnymi sankcjami. Obecnie zapowiedź legalizacji marihuany pojawia się w Niemczech i Luksemburgu, których rząd planuje pójść w ślady Malty. Choć zauważa się coraz bardziej liberalne podejście do tematu legalizacji marihuany, to z pewnością prowadzone będą kolejne badania nad możliwościami stosowania tej rośliny, a także skutków – zarówno korzystnych dla zdrowia organizmu, jak i tych wątpliwych i negatywnych.Źródła:

  1. S. Matyjek, Czy chcemy legalnych narkotyków?, Uniwersytet Łódzki, Wydział Prawa i Administracji, Zakład Prawa Samorządu Terytorialnego, “Folia Iurdica”, 76, 2016.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl