do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Dlaczego konopie stają się fioletowe?

Dlaczego konopie zmieniają kolor na fioletowy?

Niektóre szczepy marihuany stają się fioletowe ze względu na wysoką zawartość w liściach pigmentów zwanych antocyjanami. Antocyjany są naturalnie występującymi, rozpuszczalnymi w wodzie pigmentami występującymi w wielu roślinach. Są to kolorowe pigmenty, które sprawiają, że jagody są niebieskie, jeżyny czarne, a czerwone winogrona są czerwone.

Antocyjany są również obecne w niektórych odmianach konopi. Pigmenty antocyjanów odpowiadają za różnorodność kolorów, które pojawiają się w pąkach różnych roślin.

Antocyjany nie tylko sprawiają, że rośliny marihuany stają się fioletowe. Mogą zmieniać go w różne kolory, w tym czerwony, złoty, ciemnozielony, niebieski lub czarny. Kolor konopi zależy od genetyki samej rośliny i sposobu jej uprawy. Pewne warunki wpływają na rzeczywisty kolor i stabilność pigmentów antocyjanów. Temperatura, światło, pH i struktura odgrywają ważną rolę.

Podobnie jak liście zmieniają kolor jesienią, liście konopi mogą zmieniać kolor, gdy roślina osiąga dojrzałość. Jeśli wyobrazisz sobie roślinę konopi rosnącą w naturze, stanie się to również jesienią, gdy temperatura spadnie, a noce staną się dłuższe.

Niskie temperatury powodują rozkład chlorofilu i to właśnie pozwala na prześwitywanie innych wspaniałych kolorów.

Niektóre specyficzne szczepy mają naturalnie wysoki poziom antocyjanów. W pewnych warunkach, takich jak wejście w „zimowy” cykl kwitnienia, odmiany te ujawniają swoje piękne fioletowe odcienie. Jest to zjawisko naturalne, uwarunkowane połączeniem genetyki rośliny i zewnętrznych czynników środowiskowych.

Czym są antocyjany?

Antocyjany należą do grupy flawonoidów - fitochemikaliów. Flawonoidy to rodzaj roślinnej substancji chemicznej powszechnie występującej w owocach, warzywach, zbożach, herbatach i orzechach. Rośliny konopi wraz z dwoma innymi rodzajami związków – kannabinoidami i terpenami, również je zawierają.

Uważa się, że oprócz nadawania roślinom żywych kolorów, antocyjany mają również pewne korzyści zdrowotne. Antocyjanidyny i antocyjany mają działanie przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe, poprawiają wzrok, pomagają w leczeniu chorób neurologicznych oraz chronią przed różnymi chorobami niezakaźnymi.

Stwierdzono, że flawonoidy, w tym antocyjany, mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Antocyjany mogą potencjalnie zapewnić wiele korzyści. Mogą odgrywać rolę w ochronie serca i wątroby, a także pomagając zapobiegać otyłości i cukrzycy.

Wiele roślin o wysokiej zawartości antocyjanów było stosowanych od tysiącleci jako leki ziołowe. Starożytne społeczeństwa Ameryki Północnej, Europy i Chin wykorzystywały w przeszłości te naturalnie występujące środki zaradcze.

Istnieje wiele różnych, czasem sprzecznych informacji o tym, jak uprawiać fioletową marihuanę. To nie jest takie proste, jak niektórzy myślą lub mają nadzieję. Eksperymentując łatwo można zniszczyć swoje rośliny konopi i zrujnować plony. Jeśli więc chcesz samodzielnie uprawiać fioletową marihuanę, musisz poznać fakty.

Po pierwsze musisz wybrać odpowiedni szczep

Sprawianie, że marihuana zmienia kolor na fioletowy, jest wynikiem kombinacji środowiska i genetyki. Niektóre odmiany konopi z łatwością osiągają piękny odcień fioletu. Jednak inne pozostaną zielone bez względu na to, jak bardzo się postarasz.

Aby z powodzeniem uprawiać fioletową marihuanę, wybierz odmianę o wysokiej zawartości antocyjanów. Znalezienie takiego, który ma „purple” w nazwie, jest całkiem dobrym punktem wyjścia.

Niektóre z najlepszych fioletowych odmian konopi to:


Wiele osób uważa, że liście konopi stają się fioletowe, gdy roślina jest zestresowana. Uważają, że pozbawianie roślin składników odżywczych, takich jak tlen, dwutlenek węgla i azot, może zmusić je do zmiany koloru.

Jednak, podobnie jak ludzie, rośliny potrzebują składników odżywczych, aby przetrwać. Jeśli je usuniesz, twoja roślina wkrótce zachoruje i umrze.
Faktem jest, że konopie indyjskie mogą stać się fioletowe na mrozie.

Zimno rozkłada chlorofil i pozwala na dominację antocyjanów, nadając chwastom purpurowy odcień. Wystawienie roślin konopi na działanie niskich temperatur może spowodować, że liście zmienią kolor. Ale tylko jeśli masz szczep, który jest do tego genetycznie zaprogramowany (patrz wyżej).

Musisz być bardzo ostrożny, ponieważ ekstremalne zimno uszkodzi twoją roślinę, a nawet może spowodować jej śmierć.

Najbezpieczniej jest stopniowo obniżać temperaturę gdy rośliny zbliżają się do czasu zbiorów. Idealna jest nocna temperatura 10°C. Obniżaj temperaturę powoli, aby uniknąć szokowania roślin. Monitoruj je uważnie i rób to tylko przed zbiorami. Zbyt długie utrzymywanie roślin w niskiej temperaturze może zmniejszyć plony.

Jeśli szczep jest genetycznie predysponowany do przebarwienia się na fioletowo, może to zrobić sam, szczególnie jeśli jest uprawiany na zewnątrz w regionach o klimacie umiarkowanym.

Chociaż określone szczepy zmieniają kolor na fioletowy po wystawieniu na działanie niskich temperatur, nie używaj błyskawicznego zamrażania ani spłukiwania lodowatą wodą. Chociaż te metody mogą zmienić kolor rośliny, eksperci nie zalecają ich ze względu na ryzyko, jakie stwarzają.

Nagła ekspozycja na ekstremalne zimno może zestresować twoją roślinę. Stres roślin może skutkować niższym poziomem THC. W najgorszym przypadku możesz nawet zabić swoje rośliny.

Poziom pH może wpłynąć na kolor Twojego zioła

Antocyjany mają różne kolory pod wpływem różnych poziomów pH. Warunki kwaśne (niskie pH) mogą zmienić je w odcienie czerwieni. Warunki alkaliczne (wysokie pH) mogą sprawić, że będą wyglądać bardziej na niebiesko. Neutralne pH z większym prawdopodobieństwem spowoduje fioletowy odcień.
Oznacza to, że pH podłoża wpływa na rośliny również na wiele innych sposobów. Niezbędne jest utrzymywanie pH na zalecanym poziomie dla danego szczepu.

Skup się na wyborze odpowiedniej fioletowej odmiany. Następnie dobrze zorganizuj swój namiot/growbox lub ogród. Następnie  stopniowo obniżaj temperaturę, gdy twoje rośliny zaczną kwitnąć.

Podsumowując. Dlaczego marihuana zmienia kolor na fioletowy?


Niektóre odmiany konopi mają naturalną predyspozycję, aby w odpowiednich warunkach zmienić kolor na fioletowy. Jeśli wyhodujesz jedną z tych odmian, nagrodzi cię ona oszałamiającym kolorem liści w czasie zbiorów.

Jednak większość odmian nie może i nigdy nie zmieni koloru na fiolet, bez względu na to, jak bardzo się starasz. W takich przypadkach jest bardziej prawdopodobne, że zaszkodzisz swoim roślinom niż zmienisz ich kolor.

Polecamy nasze najlepsze produkty:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl